Faza: projekt konkursowy, 2017 r.
Zespół autorski: Mateusz Gierszon, Ewelina Siestrzewitowska, Antoni Surowiak
standard energetyczny: energooszczędny
PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA KONCEPCJI
Nowy kampus PAŻP powinien być wysoce funkcjonalnym, dobrze zorganizowanym miejscem pracy dla dużego zespołu specjalistów, zapewniającym logiczną i czytelną komunikację pomiędzy poszczególnymi funkcjami, jednocześnie oferować atrakcyjną przestrzeń wewnątrz i na zewnątrz budynków, zachęcającą do korzystania z niej podczas przerw.
Szeroki i zróżnicowany program funkcjonalny kampusu, potrzeba połączeń komunikacyjnych pomiędzy poszczególnymi strefami i częściami budynków, a także rozbudowany program części rekreacyjno – wypoczynkowej, przewidujący infrastrukturę dla aktywności, zarówno wewnątrz budynków, jak i na świeżym powietrzu, mogą być zrealizowane z sukcesem wyłącznie w koncepcji stworzenia „otwartego” zespołu urbanistycznego, w którym przestrzenie zewnętrzne i wewnętrzne będą się wzajemnie dopełniać, a części wypoczynkowe zespołu „otwierać” w stronę terenów rekreacyjnych, tworząc zróżnicowane i atrakcyjne przestrzenie urbanistyczne wewnątrz kampusu.
Jednocześnie, zapewnienie wysokiej funkcjonalności kampusu wymaga czytelnego wydzielenia stref pracy i wypoczynku oraz stworzenia logicznego i intuicyjnego układu, połączonego dogodną komunikacją oraz prawidłowego zlokalizowania zespołów biurowych i operacyjnych.
Zaproponowany układ funkcjonalno-przestrzenny kampusu zakłada stworzenie zespołu krzyżujących się ze sobą i przenikających liniowych skrzydeł budynków – lag, zawierających poszczególne funkcje kampusu.
Skrzydła budynków, krzyżując się, tworzą system połączonych ze sobą i przenikających się wnętrz urbanistycznych wewnątrz kampusu. Jednocześnie, konsekwentny i niezaburzony rozdział funkcji kampusu pomiędzy poszczególne pasma tworzy uporządkowany komunikacyjnie i funkcjonalnie zespół biurowy.
Pasma budynków zostały ustawione w sposób realizujący następujące podstawowe założenia funkcjonalno-przestrzenne:
UKŁAD FUNKCJONALNO-PRZESTRZENNY
Usytuowanie oraz bezpośrednie sąsiedztwo przedmiotowej działki, zapisy MPZP, a także szczególne wymogi bezpieczeństwa dotyczące budynków Centrum Operacyjnego doprowadziły do decyzji zlokalizowania:
Inspiracją estetyczną, uznaną za najbardziej odpowiadającą otrzymanym powyżej założeniom i wytycznym przestrzenno-funkcjonalnym, jest obraz nieba poprzecinanego trasami samolotów. Finalna koncepcja architektoniczno-urbanistyczna jest wynikiem skoordynowania (otrzymanych w wyniku powyższych analiz) decyzji lokalizacyjno-przestrzennych z założeniami i skojarzeniami estetycznymi wynikającymi z przyjętej inspiracji.
Pasma budynków, pozornie przypadkowo przecinające działkę, zostały w rzeczywistości usytuowane i ukierunkowane w sposób odpowiadający powyższym decyzjom lokalizacyjno-przestrzennym.
„Nieskończenie” ciągnące się pasma budynków zostały „przycięte” w sposób wytwarzający pierzeje od strony ulic oraz wnętrza urbanistyczne od strony terenów rekreacyjno-sportowych oraz swobodnie „docięte” od strony parku. Natomiast formy parterów budynków zostały zdefiniowane przez główne ciągi komunikacyjne kampusu – wycięte lub przycięte zostały ich fragmenty w sposób pozwalający na przenikanie się i łączenie przestrzeni kampusu oraz logiczną, funkcjonalną komunikację zespołu.
W miejscach krzyżowania się pasm budynków stworzono hole komunikacyjne i wejściowe. Są to punkty węzłowe zespołu, pozwalające na dogodną komunikację pomiędzy poszczególnymi funkcjami. W ten sposób łączą się funkcjonalnie ze sobą skrzydła budynku biurowego oraz segmenty COSP z częścią wspólną COSP. Wejścia do budynków przewidziano w każdym przypadku z dwóch stron holu, co ułatwia komunikację wewnątrz zespołu.
Wszystkie budynki funkcjonalne PAŻP: biurowiec HQ, centrum operacyjne COSP i budynek rekreacyjno-wypoczynkowy połączono komunikacyjnie holem centralnym.
Hol jest komunikacyjnie i funkcjonalnie punktem centralnym zespołu budynków, a także miejscem przenikania się strefy miejskiej kampusu ze strefą rekreacyjno-wypoczynkową,. Obustronnie przeszklony, wysoki na 3 kondygnacje hol jest strefą przejściową z placu głównego zespołu na tereny wypoczynkowe i przecięty ciekiem wodnym prowadzącym od ulicy Granicznej przez całą szerokość działki, podkreślającym połączenie tych stref. Bezpośrednio przy holu centralnym zlokalizowano restaurację i sale konferencyjne części wspólnej COSP, co pozwala traktować hol centralny z placem głównym jako reprezentacyjne wejście do zespołu.
ROZWIĄZANIA ENERGOOSZCZĘDNE
Projekt przewiduje następujące rozwiązania w zakresie energooszczędności i zrównoważonego rozwoju: